BÓL DOLNEGO ODCINKA PLECÓW

Ból dolnej części pleców i bioder (niezwiązany z urazem) można przypisać wielu podstawowym czynnikom, takim jak: jednostronna lub obustronna nadmierna pronacja stóp oraz rozbieżnościom w długości nóg mające podłoże funkcjonalne, lub strukturalne. Ważne jest, aby dokładnie określić, czy istnieje funkcjonalne lub strukturalne skrócenie długości nóg u pacjentów cierpiących na bóle krzyża, lub bioder, ponieważ schematy postępowania są różne.

Przyczyna biomechaniczna

Ból w dolnej części pleców może być związany z nadmierną pronacją, która powoduje skręcenie miednicy do przodu, zwiększając lordozę w L1 do L5, wywołuje to przodopochylenie miednicy i odchyleniem do tyłu odcinka piersiowego kręgosłupa, zwiększając napięcie w obszarze dolnego odcinka pleców.

Strukturalna rozbieżność długości nóg jest, jak sama nazwa wskazuje, rzeczywistą różnicą w pomiarze kości piszczelowej i udowej, może być dziedziczna lub związana z urazem. Strukturalna różnica, może powodować po stronie dłuższej nogi podwichnięcie w stawie biodrowym i zablokowanie w stawie krzyżowo-biodrowym.

Funkcjonalna różnica długości nóg może wynikać z różnych przyczyn, w tym kompensacji tkanek miękkich i urazów, które wpływają na biomechanikę ciała. Kompensacja tkanek miękkich może wystąpić w przypadku nierównowagi napięcia mięśniowego, przyczyną może być zła technika treningowa lub nawyk leżenia na jednym boku na łóżku.

Zarówno strukturalna, jak i funkcjonalna różnica długości nóg są ważne do zidentyfikowania, szczególnie gdy występują bóle krzyża lub bioder. Oba typy, jeśli nie są leczone, mogą powodować predyspozycje do zwiększonego zużycia stawu biodrowego po stronie dłuższej nogi i potrzebę wymiany stawu biodrowego w późniejszym okresie życia.

Objawy

Objawy mogą być podobne w przypadku różnicy funkcjonalnej i strukturalnej długości nóg, w tym:

  • Obolałość i ból krzyża
  • Ból bioder (przedni lub tylny skręt miednicy)
  • Bóle głowy (w tym migreny)
  • Niewspółosiowość zębów i szczęk
  • Ból szyi i ramion
  • Skolioza (w tym idiopatyczna)
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów, głównie po jednej stronie ciała
  • Zwiększona pronacja po jednej stronie (zwykle po stronie „długiej nogi”)
  • Nadmierna jednostronna pronacja (tj. Zwiększona pronacja po jednej stronie – zwykle po stronie „długiej nogi”)

Postępowanie

Podejście multidyscyplinarne, łączące terapię wkładkami ortopedycznymi, korekty i terapię manualną w celu przywrócenia prawidłowej pozycji miednicy, zapewni najlepsze wyniki dla pacjentów wykazujących różnicę długości nóg. Ortezy powinny być wykonane obustronnie dla obu stóp, oraz zarówno dla strukturalnej, jak i funkcjonalnej różnicy w długości nóg. Pomoże to w zrównoważeniu postawy ciała oraz przywróceniu i utrzymaniu prawidłowej funkcji biomechanicznej. Wkładki ortopedyczne ICB powinny być uformowane i dopasowane indywidualnie do pozycji neutralnej stawu podskokowego, aby kontrolować nadmierną pronację stopy po stronie dłuższej  nogi.

W przypadku strukturalnej różnicy długości nóg należy wykonać podniesienie pięty do ortezy po odpowiedniej stronie „krótkiej nogi”. Ponieważ istnieje fizyczna różnica w długości kości, należy dodać podniesienie pięty, aby zrekompensować krótsze kości, co pomoże w zrównoważeniu kończyn dolnych i łagodzeniu związanego z nimi bólu. Nie zaleca się stosowania wyłącznie podnoszenia pięty, ponieważ nie spowoduje to wyrównaniu kompensacyjnej nadmiernej pronacji dłuższej nogi, co nie zapewni optymalnych efektów leczenia.

Zdjęcie RTG kręgosłupa ze skoliozą, spowodowaną skróceniem strukturalnym kończyny dolnej
BÓL DOLNEGO ODCINKA KRĘGOSŁUPA
Orteza z krótkim podniesieniem pięty
Orteza z przedłużonym uniesieniem pięty

Materiały ICB Medical / konsultacja Piotr Kostrzębski – Fizjoterapeuta, Ortopodolog, Podiatra, Terapeuta manualny, Międzynarodowy instruktor FDM NEURO.