PRZYGOTOWANIE DO WYKONANIA WKŁADEK ORTOPEDYCZNYCH

Obuwie:

Obuwie, do którego chcemy wykonać wkładki ortopedyczne, nie powinno być zniszczone. Ponieważ uzyskanie właściwej korekcji w takim obuwiu może być trudne. Buty nie powinny posiadać wsparcia ortopedycznego lub dać się w łatwy sposób wyjąć. 

Najlepszym rozwiązaniem jest przynieść kilka par rodzajów obuwia, to znaczy buty sportowe, buty na co dzień, oraz buty do pracy, w przypadku dzieci obuwie szkolne. Takie rozwiązanie ułatwi proces wykonania, a potem przekładania wkładek ortopedycznych.

Rozmiar obuwia:

Buty nie powinny być za małe oraz za duże, najlepiej jeśli można wyjąć wkładkę fabryczną. Jeśli nie jesteśmy pewni co do prawidłowej wielkości, należy wyjąć wkładkę fabryczną i postawić stopę na niej. Jeśli większa część stopy wystaje poza obrys wkładki, znaczy to, że buty są za małe. W bardzo prosty sposób można zmierzyć długość stopy, przykładając piętę pod kątem prostym do ściany i mierząc długość od ściany do końca najdalej wystającego palca z przodu stopy. 

Pacjent:

Pacjent powinien mieć ze sobą krótkie spodenki oraz T-shirt, lub być przygotowany do rozebrania się do bielizny w celu oceny posturalnej, biomechanicznej i funkcjonalnej. 

Jeśli pacjent ma bolesne modzele, odciski lub inne zmiany na spotach powinien przyjść po wkładki ortopedyczne przed wykonaniem zabiegu podologicznego. Będzie to ułatwieniem oceny stanu pacjenta dla fizjoterapeuty. 

Badania:

Nie ma potrzeby wykonania dodatkowych badań przed zrobieniem wkładek ortopedycznych. Jednak w czasie wizyty może okazać się, że fizjoterapeuta lub lekarz zaleci dodatkowe badanie, zależy to od indywidualnej oceny. Jeśli pacjent posiada badania obrazowe (RTG, USG, RM, TR) związane z aparatem ruchu, powinien je zabrać ze sobą na wizytę, ponieważ mogą okazać się pomocne w czasie oceny biomechanicznej.